Martin Tesařík – přeborník ve zneužívání veřejných funkcí

7. 10. 2010 10:08:25
Před pár dny jsem na tomto místě psal o zneužívání veřejných financí současným hejtmanem a kandidátem na senátora Martinem Tesaříkem (ČSSD). Tesaříkův rejstřík je však mnohem pestřejší a zahrnuje mj. zneužívání veřejné funkce pro osobní účely.

Začněme pěkně po pořádku. Když v roce 2004 potřeboval tehdejší primátor Tesařík doručit zastupitelům usnesení z jednání rady, využil k tomu městskou policii, která na pár hodin převzala funkci pošťáků. Policisté plnili i řadu nadstandardních požadavků primátora, jako třeba převoz finalistů soutěže Superstar k němu na radnici.

To jsou ale jen podružnosti ve srovnání s událostí ze září 2006, tedy těsně před komunálními volbami. Dosluhující primátor tehdy se svým náměstkem Jaromírem Czmerem připravili na míru výběrové řízení na stavbu bytů na městských pozemcích pro firmu Gemo-Artera, a to způsobem, který se nezadá se slavnou karlovarskou losovačkou. Kritéria pro určení vítěze byla určena až po rozbalení obálek a pouze jedna z nabídek (kupodivu ta předem vybraná) byla rozdána zastupitelům při jednání na stůl, zatímco ostatní byly, resp. měly být, prezentovány v prezentaci, která se co čert nechtěl, v průběhu jednání zasekla... Zablokovat jednání se pak podařilo jen těsnou většinou.

Nesmyslné studie, luxusní audi

Hejtman Tesařík má ale několik dalších zářezů na pažbě. Když byl primátorem, používal pro převoz luxusní Audi A6 za 1,5 milionu, nejdražší vozidlo ze všech svých kolegů primátorů a hejtmanů. Primátor ale plýtval i dál. V roce 2002 si třeba usmyslel, že postaví v Olomouci multimediální park, který by návštěvníkům nabídl moderní technologie a virtuální realitu. Na proveditelnost tedy nechal zpracovat studii za 500 tisíc korun, po čtyřech letech však přišel na to, že projekt je příliš ambiciózní a zrušil ho. Půl milionu však bylo fuč.

Tesařík ale plýtval (a přilepšoval známým) i dál. V roce 2004, kdy byl ve druhé polovině svého primátorského období, podpořil z veřejných peněz pivní festival, a o několik měsíců později lobboval za svého známého, odvolaného ředitele olomoucké nemocnice a člena ČSSD Jaroslava Vomáčku. Nečinil tak však jen z čistého přátelství - subdodávku pro tehdy probíhající budování informačního systému nemocnice měla na starosti nám již dobře známá firma Tesco SW jeho bratra Josefa.
Hejtman Tesařík tedy uměl veřejné funkce vždy využít. Škoda jen, že nikoliv ve prospěch občanů Olomouce a Olomouckého kraje, ale spíše pro úzký okruh svých přátel a známých. Nyní chce jejich rozpočtu přilepšit prostřednictvím Senátu, kde ještě jako v jediné zastupitelské instituci nepůsobil. Zůstane jeho řádění alespoň horní komora ušetřena?

Autor: Zbyněk Klíč | čtvrtek 7.10.2010 10:08 | karma článku: 30.74 | přečteno: 4391x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Olomouc

Martin Tomášek

Pohádka o nemoudrém zubu moudrosti

Pohádka o nemoudrém zubu moudrosti Žil byl jednou jeden velmi moudrý, milý a laskavý král, který měl rád své poddané. Věděl o nich vše a oni o něm taky, i když i král Jeroným byl jen člověk a každý člověk i ten sebelepší má svá ma

5.2.2019 v 13:36 | Karma článku: 4.51 | Přečteno: 125 | Diskuse

Jan Vargulič

Hurá na Praděd..

Pan prezident - vím z tisku - v rámci návštěvy našeho kraje zavítá i na Praděd. Výška hory však bude k této významné příležitosti podstatně snížena, na naše české (moravské) poměry je prý hora zbytečně vysoká.

17.9.2018 v 10:12 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 369 | Diskuse

Michal Pohanka

Olomouc? Zabitý případ!

Proč nádherné město zarputile odmítá být výkladní skříní této země? Proč je tak zoufale neobjevené cizinci? Může za to nějaký tajemný hanácký virus?

17.8.2018 v 21:12 | Karma článku: 22.14 | Přečteno: 1103 | Diskuse

Tonička Plíšková

Návštěva německých rodáků na Jesenicku

Tradiční návštěva německých rodáků v Černé Vodě se chýlí ke konci. V neděli12.8.2018 od se koná slavnostní otevření kaple Narození Panny Marie na Roklinách.

11.8.2018 v 23:21 | Karma článku: 16.69 | Přečteno: 438 | Diskuse

Jan Bartoň

Zuckerberg v Evropském parlamentu

Po Kongresu Spojených států navštívil šéf a majitel Facebooku i Evropský parlament. Přítomní poslanci EP mu vytýkali neupřímnost a odtažitost.

24.5.2018 v 9:29 | Karma článku: 15.81 | Přečteno: 483 | Diskuse
Počet článků 257 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1786
Články na tomto blogu vyjadřují výhradně osobní názor autora - občana, nijak nespojené s jeho působením ve veřejné sféře.

Najdete na iDNES.cz